www.nettime.org
Nettime mailing list archives

[Nettime-ro] [Fwd: Bienala Periferic 2001]
Matei Bejenaru on Sat, 2 Jun 2001 07:18:04 +0200 (CEST)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

[Nettime-ro] [Fwd: Bienala Periferic 2001]







Dupa 4 editii, Festivalul de arta contemporana Periferic s-a transformat
in Bienala Periferic.
Conceptul  bienalei din acest an este "Jucatori locali - jucatori
globali" , tema care va fi si subiectul unei mese rotunde organizate la
Centrul Cultural Francez din Iasi.
Cu stima,
Matei Bejenaru
curator Periferic
========================
"PERIFERIC" CONTEMPORARY ART BIENNIAL
 IASI, ROMANIA
JUNE 1st - JUNE 3rd
2001

ORGANIZER:
 "VECTOR" CULTURAL ASSOCIATION IASI

CO-ORGANIZERS:
FONDATION SUISSE POUR LA CULTURE - PRO HELVETIA
ROYAL NETHERLANDS EMBASSY - BUCHAREST
CENTRE CULTUREL FRANCAIS DE IASI
CONSEIL GENERAL DE LA MARNE - FRANCE
INTERNATIONAL CENTER FOR CONTEMPORARY ART BUCHAREST
NATIONAL MUSEUM "MOLDOVA" IASI - THE ART MUSEUM

SPONSORS:
RADIX IASI
ROMUS IASI
ORIENT LINES IASI


n THE TURKISH BATH ("Histories" - site specific installations);
                                        June 1st, 4 pm
             curator: Matei Bejenaru (Iasi)
             artists:  Ron Sluik (Amsterdam)
                        Humberto Velez (Panama)
                Lisa Jane Galloway (Manchester)
                        Xavier Lopez Quintana (Spain)
                         Elise Hannaas (Norway)
                         Annette Kuebler (Germany)
                         Dan Acostioaei (Iasi)
                         Christian Alexa (New York)
                         Lucas Horvath (Vienna)
                         Roger Bourke (Dartington, UK)
        Johannes Steidl (Salzburg)
                        Stephen Mathewson (Vienna)
                        Max Blaeulich (Salzburg)
                        Alexandru Antik (Cluj)
                        Florin Grigoras & Dana Mereuta(Iasi)
                        Dragos Alexandrescu (Iasi)
                        Özge Ac˙kkol (Istanbul)
                        Nadi Güller (Istanbul)
                        Daniel Knorr (Berlin)
                        Cezar Lazarescu (Iasi)
       Cosmin Manolescu(Bucuresti)
                        Aurel Cornea (Iasi)
                        Lex Luthor Found Project (Bucuresti)
                        Irina Botea (Bucuresti)
                        Anca Benera (Bucuresti)
                        Tatiana Papuc & Zoltan Kovacs (Cluj & Budapest)
  D. Iordanova & M. Kavdanska (Bucuresti)
  Lilla Pasima (Bucuresti)
  Gabriela Vanga, Ciprian Muresan, Nicolae Baciu (Cluj)

- PALACE OF CULTURE IASI ("Intersections", French artists from La Marne
Region) ; June 1st, 6 pm
             curator: Matei Bejenaru (Iasi) & Mihai Voicu (Iasi)
             artists: Clementine Treu
       Cecile Le Talec
                         Jean Hannecart
                         Ivan Polliart
                         Xavier-Francois Letournelle
                         Christian Lapie



n CENTRE CULTUREL FRANCAIS (Panel discussion under the theme:
                        "Local Players - Global Players") ; June 2nd ,
10 am

                                          Magda Carneci (art critic,
writer, Bucharest)
                                          Irina Cios (art critic,
Bucharest)
                                          Esra Alicavusoglu (art editor,
Istanbul)
                                          Adrian Guta (art critic,
Bucharest)
        Matei Bejenaru (artist, curator, Iasi)
                                         Calin Dan (artist, Amsterdam)
                                         Al. Polgar (art editor,
Cluj-Romania)
       Tomasz Wendland (artist, Poznan)
       Ron Sluik (artist, Amsterdam-Kishinev)
                                          Dan Lungu (sociologist, Iasi)

n GOETHE ZENTRUM IASI (Workshop on the theme "Introduction in Electronic
Arts" by Calin Dan) ; June 2nd , 2.30 pm

-CENTRE CULTUREL FRANCAIS (performance) - June 2nd, 5 pm
           artists: Helen McBride (Dartington, UK)
                      Irma Optimist (Helsinki)
                      Bogdan Teodorescu & Dan Acositoaei (Iasi)
                      Gusztav Uto (Sf. Gheorghe - Romania)
     Felix Dragan (Iasi)
     Makunouchi Bento Group (Timisoara)
                      Tamasz Wendland & Sylwia Gorak (Poznan-Poland)
                      Cosmin Paulescu (Bucuresti)
                      Cezar Lazarescu (Iasi)
     Dan Jauca (Suceava-Romania)


n FRENCH CULTURAL CENTER (Workshop on the theme "The Sound in Video Art"
by Cecile Le Talec and Ron Sluik) ; June 3rd , 10 am