www.nettime.org
Nettime mailing list archives

[Nettime-ro] Bienala de Tineret - editia 1
vladimir bulat on Mon, 11 Oct 2004 09:42:45 +0200 (CEST)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

[Nettime-ro] Bienala de Tineret - editia 1




COMUNICAT DE PRESĂ
Imagine - Identitate - Cod – Percepție – Violenț㠖 Meta – Convenție –
Expresie 

14 octombrie – 12 noiembrie 2004  BIENALA TINERILOR ARTIȘTI, BUCUREȘTI 2004
– EDIȚIA I 
POLITICI ȘI PRACTICI VIZUALE/ CODURI ȘI IDENTITĂȚI/ VIOLENȚA IMAGINII /
IMAGINEA VIOLENȚEI 

Fundația Culturală  META și Institutul Goethe din București vă invită la
deschiderea primei ediții a Bienalei Tinerilor Artiști, București 2004,
desfășurată în perioada 14 octombrie - 12 noiembrie 2004.
Inițiată ca un proiect regional, expoziția reunește proiectele a peste 80
de artiști din Europa, America, Asia și Africa. Lărgirea participării
geografice s-a produs firesc, urmărind dezvoltarea conceptului curatorial
spre o „depășire a politicilor identitare” regionale și o deconstrucție a
clișeelor ce leagă violența de această zonă. Coduri și identități vizuale.
Violența imaginii/ Imaginea violenței este titlul propus de grupul 2META -
curatorii expoziției. Explorând violența imaginii în fața obiectului,
„fuga” vizualului din artele vizuale și a identității din discursurile
excesiv identitare, expoziția nu urmărește atât reprezentarea/imaginea
violenței, cât violența imaginii ca metaforă/semn/structură. Limbajele
media (foto, print digital, video-art, net-art) 

Deschiderea va avea loc joi 14 octombrie, orele 18, la Galeria Librăriei
Cărturești din strada Arthur Verona nr. 13, București. Spațiile de expunere
includ : Muzeul Literaturii Române, Ordinul Arhitecților din România,
Centrul Cultural al Republicii Ungare, Institutul Goethe Bucuresti, 
Galeria H'Art, Galeria UNA, Galeria Posibilă, Galeria HT003, Galeria HAG,
Galeria 2Meta, Aeroportul International “Henri Coanda” Bucuresti, Club
Twice, Green Hours și Amsterdam Grand Café.

În deschiderea evenimentului, Institutul Goethe (str. Henri Coandă, nr. 22)
va găzdui simpozionul internațional „Politici și practici vizuale. Coduri
și identități”. Peste 30 de directori de centre culturale și muzee,
directori și redactori de publicații de specialitate, curatori și artiști
vor dezbate între 14 – 16 octombrie raporturile între cultura vizuală și
dinamicile trans-culturale din Europa de Sud-Est, precum și implicațiile
sociale ale acesteia și rolul în formarea percepției.
Sesiunile teoretice se vor organiza în jurul tematicilor: 
„Identitate și cultură vizual㔠– moderator Werner Meyer, director,
Kunsthalle Göppingen
Keynote speaker: René Block,  curator, director, Kunsthalle Fridericianum
Kassel
 „«Visual turn» și democratizarea culturii” - moderator Ami Barak, curator,
președinte al Asociației Internaționale a Curatorilor, Direcția Proiecte
Culturale, Primăria Paris
„Practici ale privirii. Imagini, reprezentări, ideologii” – moderator
Viktor Misiano, curator, critic de artă, redactor șef Moscow Art Magazine
Keynote speaker: Steven Gartside, PhD, Centre for the Study of Location,
Memory and Visuality MIRIAD 

Teatru, muzică, performance, happening – vor antrena parcursul
expozițional.

Artiști:
Rheim Alkadhi (US), Antea Arizanoviæ (Slo), Merav Artzi (Il/Nl), Thomas
Balmes (F), Ana Bănică (Ro), Lise Beaudry (Ca), Ruben Bellinkx (B), Catrin
Bolt (A), Călin Bogdacenco (Ro), Emanuel Borcescu (Ro), Peter Bogers (Nl),
Daniel Botezatu (Ro), Andrew Bucksbarg (US), Alina Buga (Ro), Dragoș Ioan
Burlacu (Ro), Mario Èaušiæ (Hr), Vali Chincișan (Ro), Anouk de Clerq (B),
Csaba Csiki (Hu), Dina Dancu (Ro), Cristina David (Ro), Ivo Dimtchev (Bg),
Alex Drăgulescu (Ro/US), Duo van der Mixt (Mihai Pop si Cristian Rusu-Ro),
Diana Duță (Ro), Jakup Ferri (Kosova), Alex Fischer (Nl), Andreas Fogarasi
(A), Davide Grassi/ Igor Štromajer/ Brane Zorman(It/Slo), Cosmin Grădinaru
(Ro), Laurie Halsey Brown (Nl), Adad Hannah (Ca), Zhang Hao (Cn), Tijmen
Hauer (Nl), Thomas Heijmans (Nl), Heidrun Holzfeind (A), Siniša Iliæ &
Bojan Đorđev (S&M), Nicu Ilfoveanu (Ro), Bogdan Iorga (Ro), Evaldas Jansas
(Lt), Sandra Jõgeva & Margus Tamm (Est), Dejan Kaludjerovic (S&M/A),
Kristina Kersa (Est/Nl) & Tudor Bratu (Ro/Nl),  Komi-Kon (Alena Boika,
Konstantin Goretsky, Elena Zhdanenya, Irene Ryzhkova) (By), Bas van
Koolwijk (Nl), Alem Korkut (Hr), Miran Kres & Steven Postma (Slo), Natasha
Kupova (Bg), Irena Lagator & Jelena Tomaseviæ (S&M), Sander van der Lans
(Nl), Michel Ligtenbarg (Nl), Jorgos Loukakos (Nl), Bogdan Marcu (Ro),
Yvette Martini (Ro/Hu), Jelena Martinoviæ Marta (S&M), Adrian Mazilu (Ro),
Daniel Meir & Dror Stavisky (Il/Nl), Alberto de Michelle (Nl), Luminița
Mihai (Ro), Penka Mincheva (Bg), Cosmin Moldovan (Ro), Ciprian Mureșan
(Ro), Hillary Mushkin (US), Galina Myznikova & Sergey Provorov (Rus), Mihai
Alexandru Nadolu (Ro), Mohamadou Ndoye Douts (Senegal), Jeroen Offerman
(Nl), Pavel Pawlikowski (Gb), Răzvan Răduță Penda (Ro), Jean – Gabriel
Periot (F), Aurelia & Peter Plischa (Ro/A), Lisl Ponger (A), Theo
Prodromidis (Gr), Nicolas Provost (Nl), Liviu Puzdercă (Ro), Walid Ra’ad
(Lb), Sarah Ross (US), Roolytoons (Ro), OPA - Denis Saraginovski &
Slobodanska Stevceska (Mk), Ryan Schroeder (USA), Igor Sevcuk (Nl), Ivana
Smiljaniæ (S&M/A), Raluca Spătaru (Ro), Peter Szabo (Hu), Raluca Teodoru
Arnăutu (Ro), Krassimir Terziev (Bg), Leslie Thornton (US), Roman Tolici
(Ro), Valérie Vaubourg (F), Ali Zitouni (F), Jiang Zhi (Cn)

Participanți în simpozion	

Ami Barak (F) – curator, președinte al Asociației Internaționale a
Curatorilor, Direcția Proiecte Culturale, Primăria Paris 
René Block (D) – curator, director, Kunsthalle Fridericianum Kassel
Viktor Misiano (Ru) –critic de artă, curator, fondator și redactor-șef al
revistei Moscow Art Magazine 
Werner Meyer (D) – director, Kunsthalle Göppingen.
Anne Peschken and Marek Pisarsky (Urban Art) (De) –artiști vizuali
Magda Cârneci (Ro/F) –critic de artă, curator, președinte AICA-România 
Janka Vukmir (Hr) – curator, director, Institutul de Artă Contemporană
Zagreb
Irina Cios (Ro) – curator, director, Centrul Internațional de Artă
Contemporană București
Adrian Guță (Ro) – critic de artă, profesor universitar, Universitatea
Națională de Arte, București
Vasile Ernu (Ro) – teoretician al artei, director, Editura Idea, Cluj 
Stevan Vukoviæ (S&M) – curator, director programe SKC, Belgrad
Vladimir Bulat (Md) - curator, critic de artă și director al revistei
Art-Hoc 
Arjon Dunnewind (Nl) – curator, director al Festivalului de de Artă Video
și Media Impakt Utrecht
Marta Smolińska-Byczuk(Pl) – Departamentul pentru Istoria Artei și
Culturii, Universitatea Nicolaus Copernicus, Torun, editor-șef adjunct
ARTeon Magazine
Simona Popescu (Ro) – scriitoare, profesor universitar, Universitatea
București
Alex Săndulescu (Ro) – director B-24-FUN, ghid 
Elena Panayotova (Bg) – artist și manager cultural
Irina Grabovan (Md) - curator, Galeria Aorta, Chișinău
Alina Șerban (Ro) - curator, critic de artă, redactor revista Arhitext
Ivan Meèl (Cz)- director, Umelec International Magazine
Jiri Ptacek (Cz) – teoretician al artei, curator si redactor-șef Umelec
International Magazine
Florin Iaru (Ro) – poet, scriitor
Bogdan Ghiu (Ro) – scriitor, filozof, analist media
Brandușa Palade (Ro) – filozof, asistent universitar SNSPA
Matei Bejenaru (Ro) – artist, director Bienala “Periferic” Iași, profesor,
Universitatea de Arte Iași
Liviana Dan (Ro) – curator, Muzeul Brukenthal Sibiu
Alexandra Crăciun (Ro) – lector doctor, Universitatea București
Ron Sluik (Nl/Md) – artist vizual, curator, Galeria Aorta, Chisinau
Steven Gartside (UK) – PhD, Centre for the Study of Location, Memory and
Visuality MIRIAD 
Luchezar Boyadjiev (Bg) - artist vizual și curator, ICA Sofia
Dan Dediu (Ro)- compozitor, Catedra  Compoziție, Universitatea Națională de
Muzică 


Cu sprijinul: Pactul de Stabilitate pentru Sud-Estul Europei prin
Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Federale Germania, Fundația
Culturală Europeană, Ministerul  Culturii și Cultelor din România și
Programul Cultural Elvețian în România,

Ambasada Olandei la București, Institutul Francez, British Council, Centrul
Cultural Ceh, Institutul Polonez la București, Centrul Cultural al
Republicii Ungare, Uniter, Centrul Internațional pentru Artă Contemporană,
Studioul Toaca, Universitatea Națională de Arte - Departamentul Foto,
Video, Procesare Computerizată a Imaginii, Green Hours, Club Twice,
Amsterdam Grand Café, CERP Students Romania (Prime), Ordinul Arhitecților
din România, Remont Independent Association (Serbia și Muntenegru), Centrul
Cultural Konkordija Vršaæ (Serbia și Muntenegru), National Forum -
Alternatives, Practice, Initiatives ( Bulgaria), AoRTa Gallery (Moldova)

Sponsor principal: T3
Sponsori: Flamingo, M.G.T. Educational (Olympus), Lufthansa, A&D Pharma
(Sensiblu), Magnum Advertising, Eboda, Tempea&Deac, LT. 

Parteneri media: TVR Cultural, Observator Cultural, B-24-FUN, CMYK, Remont
Art Magazine, Moscova Art Magazine, Banii Noștri, Cotidianul, România
Liberă, Art-Hoc, Invest Romania, Contrapunct.


Pentru mai multe informații nu ezitați să ne contactați. Date de contact:
Institutul Goethe
Tel: 021/ 210 40 47/ 21 210 41 18/ 21 312 02 31  – Cristina Borțun, Oana
Lăpădatu, Delia Stan
Mobil: 0721 230 166     
Fundația Culturală META
Tel: 031/401 60 14/31 401 60 15 – Adina Dragu / Andreea Micu
Mobil: 0726.896.639




 



---------------------------------
Noile abonamente Astral OnLine
256 kbps ; 12 USD/luna
http://www.astral.ro





_______________________________________________
Nettime-ro mailing list
Nettime-ro {AT} nettime.org
http://amsterdam.nettime.org/cgi-bin/mailman/listinfo/nettime-ro
-->
arhiva: http://amsterdam.nettime.org/