www.nettime.org
Nettime mailing list archives

[Nettime-ro] TRAFICK 2 / CLUJ
Tranzit Foundation on Fri, 22 Nov 2002 22:25:03 +0100 (CET)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

[Nettime-ro] TRAFICK 2 / CLUJ


TRAFICK 2  / SĂPTĂMÂNA FILMULUI MAGHIAR 
 
Fundaţia Tranzit din Cluj organizează în perioada 24-30 noiembrie 2002 săptămâna filmului maghiar TRAFICK 2.
Vor fi prezentate filmele premiate la Gala Filmului Maghiar, ediţia 2002, precum şi selecţii ale diferitelor ateliere, studiouri şi festivaluri de film.
Structura proiecţiilor zilnice:
* atelier signal.hu  – discuţii cu creatori tineri de film despre animaţie (clasică şi 3D) şi film documentar
*  film artistic
* scurtmetraje: creaţii premiate la Mediawave 2002, creaţii Duna Műhely, selecţii Festival Dialektus 2002, MAFSZ (Uniunea Independentă de Film şi Video), creaţii Inforg Stúdió, selecţie Alter-Native 2002, OFF (Open Film Festival)
*  filme artistice
Sâmbătă: ziua filmelor artistice
 
Preţul biletelor: elevi, studenţi 10.000 ROL/film artistic sau un bloc, 25.000 ROL abonament o zi, 120.000 ROL abonament săptămânal; adulţi 25.000 ROL/ film artistic sau un bloc, 40.000 ROL abonament o zi, 180.000 ROL abonament săptămânal.
 
Evenimentul este realizat cu sprijinul: Nemzeti Kulturális Alapprogram, Ifjúsági és Sportminisztérium, Fundaţia Illyés.
Parteneri: Magyar Filmúnió, Inforg Stúdió, Duna Műhely, Dialektus Fesztivál, MAFSZ, Mediawave Fesztivál, Festivalul Alter-Native, Open Film Festival, Fundaţia ANO, Centrul de Resurse pentru diversitate Etnoculturală, ansamblul Zurboló, Tipografia Glória.
Parteneri media: Monitorul de Cluj, Radio CD, TVR Cluj, www.transindex.ro,  Filmtett, Balkon.
 
 
PROGRAMUL SĂPTĂMÂNII FILMULUI MAGHIAR TRAFICK 2
24-30 NOIEMBRIE 2002, CASA TRANZIT, str. Bariţiu 16
 
Duminică, 24 noiembrie
15:oo Mediawave  2002 & Hartyándi Jenő
/ gazdă Minimum Party                                                                                                                       8o’
Mediawave/ signal                                                                                                             4’
Ron Dyens (FRA): Flacăra/ The flame                                                                      3’
Clara van Gool (HOL): Zirk  (cel mai bun film experimental)                                      7’
Hyekung Jung (KOR): Sofa/ Sofa                                                                                        3’
Han Hoezen (HOL): Despărţite /Torn (cel mai bun film de dans)                                7’
Nurbek Egen (RUS): Sanzhyra                                                                                              15’
Grant Thoburn (GBR): Mamă, uite!/ Mama, look! (marele premiu)                  13’
Robert Bradbrook (GBR): Home road movie
(cel mai bun film de animaţie)                                                                                               13’
Luis Prieto (ESP): Bamboleho (cel mai bun scurt metraj)                                   14’
17:oo Phil Mulloy – maestrul animaţiei morbide                                                                 15o’
21:oo Pálfi György: Hukkle                                                                                                                     76’
Luni, 25 noiembrie
15:oo Csáki László-Bánóczki Tibor: Tinereţea calmează                                                              76’
17:oo Duna Műhely & Durst György/ gazdă Zágoni Balázs                                                      135’
 Szemző Tibor: Celălalt mal                                                                                         2o’
 Dyga Zsombor: Uno                                                                                                     16’
 Nyitrai Márton: 6o1-S                                                                                                     2’
 Hegedűs Márton: Trăgător de elită                                                                                   4’
 Szolnoki József: Pannon halom                                                                                    2o’
 Komár István: Trîndavii                                                                                                                15’
 Cs. Nagy Sándor: Chinezul închipuit                                                                                25’
 Igor, Iván Buharov: Hoteltubu                                                                                              6’
 Lugosi Lugó László: Uraniu                                                                                    13’
 Győrik Mihály: Crimă în paranteze                                                                                              18’
21:oo Igor, Ivan Buharov, Vasile Croat, Nyolczas István: Gloria grijei faţă de celălalt 9o’
gazdă Kelemen Attila
Marţi, 26 noiembrie
17:oo Casa dansului popular pentru copii
19:oo Martin György: Film documentar despre dansurile tradiţionale ale deceniilor trecute
2o: oo Casa dansului popular
Miercuri, 27 noiembrie
11:oo-13:oo atelier signal.hu & Szakács István
14:oo Szalay Péter: Îngroparea iernii                                                                                       3o’
15:oo Kamondi Zoltán: Ispite                                                                                                         9o’
17:oo Selecţie Dialektus & Domokos János & Magyar n. Attila & Szalay Péter
/ gazdă Lakatos Róbert                                                                                                                    8o’
Lakatos László Róbert: Ţara Liniştii                                                                                    35’
Vargyas Gábor: Yao Prong                                                                                     52’
Karácsony M. Erika-Barabás László: Coada carnavalului                                         18’
Martinidesz László: Miel, dans, sacrificiu                                                                              35’
Szalay Péter: Anzixul Ocnei de jos                                                                                     17’
Móczár István: Echte ungarische Souvenir                                                                                9’
Magyar n. Attila: Ziua Domnului la Pilisszentkereszt                                                  25’
21:oo Forgách Péter: Breviar Bibó                                                                                                        70’
22:3o Forgách Péter: Grădina episcopului                                                                                           57’
Joi, 28 noiembrie
11:oo-13:oo atelier signal.hu & Szalay Péter
15:oo Selecţie - Cluj
Szabó Kriszta: 2o13 (ficţiune)
Csiki Csaba, Szabó Péter: Insomnia
Alergische Platze: Abbă, Bonie’M si Piedone (acţiune)
Filep Szilárd, Csiki Csaba: La leagăne (experimental)
Bartis Noémi: Nu creşte muşchi pe piatra rostogolindă (experimental)
Mocanu Nita: I love acasă
Yvette Martini: It’s all right
Boné Ferenc: Sacro-profan
Cosmin Pop: Fără titlu
16:oo Almási Tamás: Celulele noastre
18:oo MAFSZ & Czabán György & Győri Csilla/ gazdă Könczei Csilla                                      152’
Pölcz Róbert és Pölcz Boglárka: Safari                                                                 10’
Káldy László: Cobai                                                                                                     9’
Káldy László: Şi câte n-aş mai chibzui, dacă                                                                       3’
Silló Sándor-Edvy Boglárka: Ştafetă                                                                   1’
Szalay Kristóf: Fu                                                                                                           17’
Gábeli Tamás: Apocalipsa vieţii de apoi                                                                  35’
Légvári Dániel: Fum                                                                                                       5’
Kalász József - Kotnyek István: Suport japonez                                                  17’
Szénási Ákos: Norocosul                                                                                                             5’
Pusztai Zsolt: Covrig est                                                                                                           30’
Káldy László: Love story                                                                                                        10’
Major Gyula-Thury Gábor: Celfărădenume                                                                   10’ 
21:oo Szalay Péter: Boală urâtă                                                                                                       26’
21:3o  Fekete Ibolya: Chico       
Vineri, 29 noiembrie
13:oo Selecţia Univ. de Artă Teatrală şi Cinematografică/  Bucureşti
14:4o Szakáts István: Animaţii clasice si 3D
15:oo Inforg Stúdió & Muhi András/ gazdă Gáspárik Attila                                                      188’’
avanpremieră                                                                                                                     3’
Banner Szűcs Lóránd: A cincea cameră                                                                  2,3o’
Vécsei Máton: Carla Barotti                                                                                    33’
Kedves Lili: Flacon                                                                                                   9’
Fliegauf Benedek: Hypnos                                                                                                  15’
Kálmánchelyi Zoltán, Stefanovics Angéla,Végh Zsolt: dzeu {AT} rai.hu                       21’
pauză
avanpremieră                                                                                                                     3’
Buvári Tamás: Postsoldat                                                                                                             15’
Oláh Lehel: După cinci, înainte de şase                                                                  16’
Szaladják István: Pasăre de aur                                                                                    3o’
Kálmánchelyi Zoltán, Stefanovics Angéla,Végh Zsolt:
Cel mai scurt film despre cel mai de seamă ungur                                                     3o’
19:oo Miklauzic Bence: Trezambulii                                                                                                          99’
21:oo Selecţie Alter-Native & Gáspárik Attila
Sâmbătă, 30 noiembrie
11:oo Herendi Gábor: Ceva America                                                                                 115’
13:oo Dér András: Dincolo de curbă                                                                                                                1o6’
15:oo Selecţie OFF (Open Film Festival)
                O` Mikulásh: Ani moderaţi                                                                                                                50’
                Beran Daniel: Sărbătoriţii
17:oo Dettre Gábor: Nor deasupra Gangesului                                                                           143’
2o:oo Cs. Nagy Sándor: Oraşul de aur                                                                                    90”
 
Fundatia TRANZIT Alapítvány / Foundation
3400 Cluj, str. Baritiu 16
tel/fax: +40 264 194039