www.nettime.org
Nettime mailing list archives

[Nettime-ro] Festivalul Mediawave
Fundatia Tranzit on Thu, 25 Apr 2002 12:14:13 +0200 (CEST)


[Date Prev] [Date Next] [Thread Prev] [Thread Next] [Date Index] [Thread Index]

[Nettime-ro] Festivalul Mediawave


 

Fundaţia Tranzit şi Fundaţia Culturală A.N.O.,

împreună cu Fundaţia Mediawave, TVR Cluj,  CD Radio, Kronika, Teatrul de Păpuşi Puck şi Universitatea de Artă şi Design Cluj,

 

organizează la Cluj

în perioada 26 – 30 aprilie 2002

prima ediţie a festivalului Mediawave.

 

Manifestările se vor desfăşura la

Casa Tranzit (str. Bariţiu, nr. 16) şi la Music Pub (str. Horea, nr. 5).

 

Organizarea evenimentului a fost posibilă cu sprijinul:

Ambasadei Regatului Ţărilor de Jos, al Centrului Cultural Maghiar din Bucureşti,  al Fundaţiei Comunitas, al Programului Cultural Naţional al Republicii Ungare, al Fundaţiei Illyes.

 

 


PROGRAMUL FESTIVALULUI

 

26 aprilie

Casa Tranzit

18:00 DESCHIDEREA FESTIVALULUI ŞI VERNISAREA EXPOZIŢIEI „SANATORIUM” (cuprinzând lucrările Taberei de Fotografie şi Film FAV-MEDIAWAVE)ˇ

 21:00  CONCERT - BALOGH KÁLMÁN AND GYPSY CIMBALOM BAND (HUN)

Music Pub

22:00 CONCERT – FANTASMAGORIA (GBR/FRA)

 

27 aprilie

Casa Tranzit

14:30–17:30 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 19:00 - TEATRU - „Pâine, orbi şi saxofoane” după matei vişniec regizor: CHRIS NEDEEA

Music Pub

11:00–14:00 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 22:00 CONCERT -NIGHTLOSERS (RO)

 

28 aprilie

Casa Tranzit

15:00–18:00 PERFORMANCE-URI ˇ 19:00 CONCERT – ALERGISCHE PLATZE (RO) 20:00 CONCERT - DÉL ALFÖLDI SZAXOFON EGYÜTTES (HU) & AKOSH S. UNIT (FRA)

Music Pub

11:00–14:00 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 22:30 JAM SESSION - DÉL ALFÖLDI SZAXOFON EGYÜTTES (HU) & AKOSH S. UNIT (FRA)

 

29 aprilie

Casa Tranzit

11:00–14:00 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 19:00 TEATRU – “HamLESS” – MIMODRAMĂ; TEATRUL DE PĂPUŞI PUCK, REGIZOR: KOVÁCS ILDIKÓ (RO)

Music Pub

14:30–17:30 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 21:00 GAIO JAZZ BAND

 

30 aprilie

 

Casa Tranzit

14:30–17:30 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 19:00 CONCERT – SISTEM (RO) • 20:00 CONCERT - FRA FRA SOUND (NL/SURINAM) .

Music Pub

11:00–14:00 VIZIONARE FILME - MEDIAWAVE’2002 ˇ 23:00 JAM SESSION - FRA FRA SOUND (NL/SURINAM) .

 


 

PROGRAMUL PROIECŢIEI DE FILME DIN CADRUL FESTIVALULUI MEDIAWAVE 2002

 

Award winners of Mediawave’2001 

27 aprilie, Music Pub, 11:00 –14:00,

27 aprilie, Casa Tranzit, 14:30 – 17:30.

§         Eva SCHWARTZ & Rasmus SIEVERS (Ger): “MR. K. AND THE BUREAUCRACY” / 6 min /

§         Natalia BE+REZOVAYA (Rus): “IT’S MY LIFE” / 4 min /

§         PÖLCZ Robert & PÖLCZ Boglárka (Hun): “SZAFARI” / 10 min /

§         Thierry de MEY (Bel): “MUSIQUE DE TABLE” / 8 min /

§         Reto CAFFI (Sui): “BUS STOP 99” / 8 min /

§         Andrey OSIPOV (Rus): “ET CETERA…” / “ETC.” / 24 min /

§         Phil MULLOY (Gbr): “INTOLERANCE” / 11 min /

§         Jos STELLING (Hol): “THE GAS STATION” / 28 min /

 

Golden Ages (1)

27 aprilie, Music Pub, 11:00 – 14:00,

29 aprilie, Casa Tranzit, 11:00 –14:00.

§         Yuriy TERESCHENKO (Ukr): “HEAVENLY LOVE” / 10 min /

§         V. SEROV, B. TRAVKIN (Rus): “SIBERIA ON SCREEN: MYTHS AND REALITY” / 29 min /

§         Alexandru SOLOMON (Rom): “OMUL CU O MIE DE OCHI” / 52 min /

 

Golden Ages (2)

27 aprilie, Casa Tranzit, 14:30 – 17:30,

29 aprilie, Music Pub, 14:30 – 17:30.

Polanski and others

§         “DWAJ LUDZIE Z SZAFA” / “DOI OAMENI CU UN DULAP” / “KÉT EMBER SZEKRÉNNYEL” / scurt metraj / studiu / 1959 / 15 min /

§         “USMIECH ZEBICZNY” / “RÂNJET” / “FOGAS MOSOLY” / scurt metraj / 1957 / 1.5 min /

§         “MODERSTWO” / “CRIMA“ / “GYILKOSSÁG” / scurt metraj / 1957 / 1.5 min /

§         “LAMPA” / “LÁMPA” / scurt metraj / 1959 / 8 min /

Child-cool-hood of Polish Directors

§         Andrzej WAJDA: “ÎN TIMP CE DORMI” / “AMIKOR TE ALSZOL” / film documentar / 1953 / 9 min /

§         Kazimierz Karabasz: “CA DE OBICEI” / “MINT MINDIG” / film documentar / 1995 / 11 min /

§         Marek PIWOWSKI & Feridun EROL: “KIRK DOUGLAS” / film documentar / 1966 / 11 min /

§         Krzysztof KIESLOWSKI:  “OFICIUL” / “A HIVATAL” / film documentar / 1966 / 5 min /

§         Andrzej BARANSKI: “ZIUA MUNCII” / “A MUNKA NAPJA” / film documentar / 1971 / 6 min /

§         Hamid BENSAAID: “SOFIA ŞI LUDMILA” / “ZOFIA ÉS LUDMILA” / film documentar / 1971 / 7 min /

 

Short films (1)

28 aprilie, Music Pub, 11:00 – 14:00,

30 aprilie, Casa Tranzit, 14:30 – 17:30.

§         Toon AERTS (Bel): “DIALING THE DEVIL” / 11 min /

§         David BROOKS (USA): “MEMBER” / 16 min /

§         Ron DYENS (Fra): “THE FLAME” / 3 min /

§         Christian THEEDE (Ger): “THE BALLAD OF KIM & JOE” / 10 min /

§         Rachel TILLOTSON (Gbr): “FUEL” / 4 min /

§         Lieven van BAELEN, Jan de COSTER (Bel): “THE THREAD” / 12 min /

§         Luis Prieto (Esp): “BAMBOLEHO” / 14 min /

§         Harold Chapman (Gbr): “MAESTRO” / 14 min /

 

Short Films (2)

27 aprilie, Casa Tranzit, 14:30 – 17:30,

29 aprilie, Music Pub, 14:30 – 17:30.

§         Anja BREIEN (Nor): “TO SEE A BOAT IN SAIL”/ 11 min /

§         Jon CARNOY (Fra): “THE BARBER” / 9 min /

§         Anne-Sophie SALLES (Fra): “MRS. PELOPONNESE” / 18 min /

§         Hanna SAWKA (Pol): “THAT SLEEPLESS NIGHT” / 10 min /

§         Grant THOBURN (Gbr): “MAMA, LOOK!” / 13 min/

§         Javier CODESAL (Esp): “PITHEAD” / 21 min /

 

Experimental Films

29 aprilie, Casa Tranzit, 11:00 – 14:00,

30 aprilie, Music Pub, 11:00 – 14:00.

§         Renaud BEHAR (Fra): “NE PAS OUVRIR” / 3 min /

§         Isabelle TRIPELON (Fra): “IMAGES AND TIMES” / 5 min /

§         Sarah COX (Gbr): “DEAR NELSON” / 7 min /

§         Kirsten WINTER (Ger): “ESCAPE” / 8 min /

§         Lea REKOW (USA): “911 – MEMORY…SYMBOL…MEMORY” / 20 min/

§         Nagaru MIYAKE (Jpn): “CORROSION TONE” / 30 min /

 

Dance Films

29 aprilie, Casa Tranzit, 11:00 –14.00

30 aprilie, Music Pub, 11:00-14.00.

§         Lisa DRASEN & Neil PANDINGTON (Nze): “LOSING SLEEP” / 7 min /

§         Han HOEZEN (Hol): “TORN”/ 7 min /

§         Adrian WILLS (Cnd): “BALANCING: THE ARTISTS OF THE NATIONAL CIRCUS SCHOOL”/ 5 min/

§         SZŐLŐSY Gabriel & JANCSÓ Anna (Hun): “VASÁRNAPOZÁS” / “SUNDAYING” / 57 min /

 

Animations

28 aprilie, Music Pub, 11:00 – 14:00

30 aprilie, Casa Tranzit, 14:30 – 17:30

§         Eric LEDUNE (Bel): “BAYAN BAK BANA BAYAN” / 5 min /

§         Marcel HOBI, Looping Animation (Sui): “GERANIUM PEACE” / 5 min /

§         Igor LAZIN (Hun): “HILDA TÖRTÉNETE” / “POVESTEA HILDEI” / 10 min /

§         Priit TENDER (Est): “VIOLA” / 12 min /

§         Bruce WILSON (Cnd): “FRIDAY NIGHT IDIOT BOX” / 3 min /

§         Phil MULLOY (Gbr): “THE INVASION” / 15 min /

§         Sandra DEMAZIERE (Fra): “SANS QUEUE NI TETE” / 7 min /

§         Hyekung JUNG (Kor): “SOFA” / 3 min /

§         Robert BRADBROOK (Gbr): “HOME ROAD MOVIES” / 13 min /